Aparat na zęby

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne są tak przygotowywane, żeby ustawić fizjologiczne zwarcie między dolną oraz górną szczęką. Także w sposób właściwy będzie gwarantować wyrównanie oraz ustawienie zębów łukach zębowych. Rozróżnia się obecnie wiele aparatów w zależności od tego jakie są przygotowane zamki. Najbardziej popularne są aparaty ruchome oraz stałe i ostatecznie lekarz będzie decydował o tym jaki aparat dla danej osoby będzie rzeczywiście najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Aparat ruchomy

Takie aparaty stosuje się u dzieci oraz nastolatków. Oczywiście po pojawieniu się stałych zębów a więc zasadniczo między czwartym a czternastym rokiem życia. Ten aparat nadaje się do stosowania wyłącznie w przypadku gdy mamy mniejsze wady zgryzu. Sama nazwa sugeruje nam, że to aparat, który będzie się wyjmować a więc nosi się go przez kilkanaście godzin na dobę. Po tym czasie należy go wyjąć, pacjent sam może to zrobić. Aparat składa się z akrylowej płytki i prętów, może mieć niekiedy śruby czy sprężyny.

Zalety

- nie ma problemów z utrzymywaniem higieny w jamie ustnej

- ciało radzi sobie z siłą, która jest generowana a więć nie ma problemów z resorpcją korzeni

- nie ma dużego bólu

Wady

- czas leczenia jest wydłużony

- jeśli pojawiają się problemy z górnymi drogami oddechowymi to noszenie aparatu wtedy nie jest możliwe, leczenie musi być przerywane.

- na początku mogą być problemy z wymową

Aparat ortodontyczny stały

Tego typu aparat jest stosowny u pacjentów, którzy mają stałe zęby i z jego pomocą będzie możliwość korygowania większych wad zgryzu niż przy aparatach ruchomych. Cały okres leczenia jest związany z aparatem, który do zębów przez użycie specjalnego kleju. Powinien być na zębach przez maksymalnie dwa lata. Aparat składać się może z zamków, ligatur, łuków. Stałe aparaty nie będą zdejmowane i tym samym trzeba będzie umieć o nie zadbać. Należy między innymi dokładnie usuwać resztki pokarmu. Jeśli tego się nie będzie robić może się rozwinąć próchnica. Poza myciem tradycyjnym można stosować specjalnie przystosowane do tego szczoteczki.

Inwestycja w aparat ortodontyczny

Zalety

- jest to bardzo skuteczny aparat

- nie ma problemów z wymową

- można używać w momencie, gdy są problemy z górnymi drogami oddechowymi albo reakcje alergiami

Wady

- w niektórych przypadkach pojawia się bolesność

- duże siły działają na zęby i może się pojawić problem z resorpcją korzeni i dalej również inne problemy z zębami

- utrzymanie higieny jamy ustnej kłopotliwe, zajmuje sporo czasu, w zamkach są resztki jedzenia i dlatego trzeba zawsze dbać o ich usuwanie.