Aparat na zęby

Aparat na zęby – czy warto go założyć?

Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny może być zakładany przez każdego bez względu na wiek. Najlepiej oczywiście zakładać aparat u dzieci, kiedy kości lżej poddają się zabiegom ortodontycznym, a do tego w późniejszym wieku będzie można cieszyć się pięknym uśmiechem już zawsze. 

Kiedy poleca się odbyć pierwsze wizyty u ortodonty z dziećmi?

Najlepiej po pojawieniu się pierwszych zębów stałych i później regularnie kontrolować stan uzębienia, by mieć pewność że proces pojawienia się nowych zębów przebiega prawidłowo. Jeśli jest inaczej, wada zostanie odpowiednio wcześnie stwierdzona, co znacznie ułatwi leczenie i skorygowanie nieprawidłowości. Aparaty ortodontyczne obecnie to nie tylko przywilej najmłodszych, ale także starszych osób. Dziś aparaty zakładają osoby w wieku nawet 60 lat i nic nie stoi na przeszkodzie aby tak się działo. Najczęściej dorosłe osoby zakładają aparaty w wieku 20-30 lat i najczęściej jest to spowodowane chęcią poprawy estetyki wyglądu. Piękne, równe i białe zęby dają nam naturalną pewność siebie. Jedyną różnicą pomiędzy leczeniem w dzieciństwie a w wieku dorosłym, jest długość leczenia.

Estetyka aparatu ortodontycznego

Leczenie u osoby dorosłej trwa dłużej, ale efekty są takie same- łuk szczękowy nabiera prawidłowego kształtu i zęby prostują się pod wpływem działania aparatu. Można zakładać aparaty stałe lub ruchome, zależy to od kwalifikacji wady i sposobu leczenia wybranego przez ortodontę. Przed doborem aparatu każdy musi wykonać szereg zdjęć szczęki, które pomogą w kolejnym etapach leczenia. Dzięki zdjęciom ortodonta oceni stan zębów, ich ułożenie oraz sposób na najefektywniejsze leczenie.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Co warto wiedzieć?

Ortodonta w czasie pierwszej wizyty analizuje stan zdrowia pacjenta, ocenia układ zębów i określa nam sposób leczenia na najbliższy czas. Decyduje także o rodzaju aparatu – czy będzie on stały czy ruchomy i podaje nam w przybliżeniu jak długo będziemy nosili aparat. Po tym etapie ortodonta pobiera wyciski zębów oraz starannie dobiera aparat. Aparat stały nosi się około 2 lat, lecz wszystko zależy od tego jak daleko jest posunięta wada. Podczas noszenia aparatu musimy regularnie kontrolować przebieg leczenia na comiesięcznych wizytach i przestrzegać kilku zasad, m.in. unikać twardych posiłków na początku, unikać gumy do żucia.

Efekty noszenia aparatu ortodontycznego

Aparat można ściągnąć po około dwóch latach. Zęby są proste, a dla utrzymania tego efektu zakłada się aparat retencyjny, który utrzymuje żeby w tym samym położeniu i zapobiega ich przesuwaniu się. Całość leczenia ortodontycznego nie jest tanie, aparat razem z wizytami, wszystkimi akcesoriami to kwota około 7 – 8 tysięcy złotych. Jednak piękny i zdrowy uśmiech jest tego wart, o czym najlepiej wiedza Ci którzy zakończyli już leczenie.