Aparat na zęby

Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Trudno dziwić się, że każdy z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu

Trudno jednak liczyć na to, że uda nam się zrealizować tak zdefiniowany cel tak długo, jak nasze zęby nie są proste. Obecnie możemy dostrzec, że wady zgryzu nie są wcale zjawiskiem rzadko spotykanym. Co gorsza, w dużej mierze ujawniają się one u najmłodszych. Najczęściej odpowiadają na nie złe nawyki zwłaszcza, jeśli nie pracuje się nad nimi już od wczesnego dzieciństwa. Tego rodzaju niefrasobliwość przyczynia się do tego, że systematycznie rośnie liczba osób podejmujących decyzję o założeniu aparatu ortodoncyjnego.

Kiedy jednak najlepiej jest się na niego zdecydować?

Dla nikogo większym zaskoczeniem nie powinno być to, że korygowanie wad przynosi najbardziej spektakularne rezultaty wówczas, gdy na krok taki decydujemy się w wieku dziecięcym. Już choćby dlatego zaleca się, aby pierwsze badanie oceniające stan zgryzu zostało wykonane w momencie, w którym dziecko ma sześć lub siedem lat, a więc wtedy, gdy ma już wszystkie zęby mleczne. Za wspomniane badanie odpowiedzialny jest ortodonta, który podczas jego trwania wykonuje przegląd jamy ustnej pacjenta, a następnie decyduje, jakie kroki podejmować, w przypadku zdiagnozowania wad. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że relatywnie niski wiek dziecka może wpłynąć na brak miarodajności samego badania.

Sposób na wade zgryzu

Stałe zęby dopiero zaczynają się przecież wyżynać, a to właśnie one maja decydujący wpływ na to, w jakim stanie znajduje się nasz zgryz. Już choćby dlatego wspomniane badanie należy powtórzyć w momencie, w którym dziecko kończy dwunasty lub trzynasty rok życia. Ponownie mówimy o okresie, który nie został wybrany przypadkowo, mamy bowiem wówczas do czynienia z sytuacja, w której wszystkie zęby stałe znajdują się na swoim miejscu. Oczywiście, część rodziców zastanawia się, czy dzieci powinny być „nękane” wizytami u jeszcze jednego specjalisty, nie ulega jednak wątpliwości, że umożliwia to szybkie wykrycie tych nieprawidłowości, które wiążą się z ustawieniem zębów. Dzięki zapobiegliwości ewentualne leczenie trwa też krócej niż ma to miejsce w innych okolicznościach.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Jeśli dziecko ma mniej niż trzynaście lat, najlepszym rozwiązaniem wydaje się ruchomy aparat ortodontyczny. Jest on nieoceniony już choćby dlatego, że mówimy o okresie, w którym uzębienie stałe nie zdążyło się jeszcze ukształtować. Aparat taki nosi się kilkanaście godzin w ciągu dnia, sam czas może być przy tym dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Niestety, jest to również rozwiązanie, które testuje poziom samodyscypliny zwłaszcza, że wymaga częstych wizyt kontrolnych.