Koszty leczenia

Kto i kiedy może koszty stać z aparatów ortodontycznych?

Leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych można podejmować u pacjentów w każdym wieku. Warto się podejmować prób korekcji nierównego zgryzu czy przerw między zębami, ponieważ oprócz kwestii czysto estetycznych stanowią one również problem zdrowotny.

Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego

Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego zwykle oznacza konieczność wyleczenia wszystkich zepsutych zębów. Bardzo często zęby są też ułożone zbyt gęsto, by możliwe było ich odpowiednie ustawienie. W takich przypadkach konieczna jest ekstrakcja części z nich. Bezpośrednio przed założeniem aparatu ortodontycznego wykonuje się wycisk łuków zębowych i podniebienia, na podstawie których tworzony jest odlew. Na jego podstawie budowany będzie taki aparat ortodontyczny.

Niezbędne jest ponadto wykonanie prześwietleń całej szczęki. Ortodonci zalecają także zrobienie sobie zdjęcia, by móc regularnie oceniać postępy leczenia. Samo zakładanie aparatu jest już zupełnie bezbolesne, chociaż dość czasochłonne. Początki jego noszenia mogą się wiązać także z poważnym dyskomfortem.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W praktyce stosuje się dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome. Aparaty ruchome zakłada się na kilka godzin dziennie, zwykle dzieciom w wieku 4-12 lat. Aparaty stałe służą leczeniu młodzieży i osób dorosłych. Aparat stały oparty jest na metalowych pierścieniach zakładanych na zęby „6”. Dodatkowo, na każdym zębie naklejany jest specjalny zamek, przez który przewleczony jest cienki drucik lub kilka drucików. To właśnie te druciki odpowiadają za siły, które oddziałują na zęby, przesuwają je i obracają.

Cena aparatu ortodontycznego

Najwidoczniejszą częścią aparatu są jego zamki. W celu ograniczenia ich widoczności stosuje się często nowoczesne materiały ,takie jak kryształ czy porcelana, chociaż najpopularniejsze są klasyczne zamki stalowe. Dla zmniejszenia kosztów można łączyć różne typy zamków. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie aparatu lingwalnego. Jest to specjalny rodzaj aparatu stałego, którego mocowanie jest możliwe od wewnętrznej strony, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny.

Jeśli takie rozwiązanie nie jest w naszym przypadku możliwe, możemy skorzystać z różnego rodzaju zamków i materiałów wykonanych z materiałów dających się dostosować kolorystycznie do zębów lub całkiem przezroczystych. Jest to oczywiście rozwiązanie droższe, ale pozwala na ukrycie faktu posiadania aparatu ortodontycznego. Ma to często szczególne znaczenie u osób dorosłych.