Leczenie ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne u osób dorosłych

W dzieciństwie wiele osób zignorowało problem nieprawidłowego zgryzu, przez co pozostał on wyjątkowo istotny także w ich wieku dorosłym. Nie oznacza to jednak, że będą przez to skazani na krzywy zgryz przez resztę życia. Także osoby dorosłe mogą bowiem skutecznie korygować swój zgryz z użyciem specjalistycznych aparatów ortodontycznych. Za pomocą stałych aparatów ortodontycznych można poprawić wygląd swoich zębów, ale skorzystanie z nich jest też ważne dla zachowania prawidłowego zdrowia zębów i szczęk. Prawidłowy zgryz ograniczy ryzyko próchnicy, wszelkiego rodzaju chorób dziąseł oraz tempo zużywania się koron zębowych.

Czy zdjęcie aparatu ortodontycznego kończy leczenie?

Leczenie ortodontyczne nie kończy się w momencie zdjęcia aparatu ortodontycznego. Potrzebne jest jeszcze leczenie retencyjne, w czasie którego uzyskane efekty zostaną skutecznie utrwalone. Leczenie ortodontyczne to bowiem zmiana, a organizm reaguje na każdą zmianę poprzez próbę przywrócenia stanu pierwotnego. Bez zastosowania leczenia retencyjnego uzyskane efekty z pewnością cofną się w jakiejś części lub w całości.

Na czym polega leczenie retencyjne?

Podstawą leczenia retencyjnego jest wykorzystanie aparatu neutralnego, który po prostu utrzymuje zęby w prawidłowej pozycji. W przypadku aparatów ruchomych po prostu wydłuża się czas jego noszenia, ale bez rozkręcania. W przypadku aparatów stałych konieczne jest zastosowanie specjalnego drucika na łuku dolnym i wyjmowanej wkładki na łuk górny. Leczenie retencyjne powinno trwać tyle samo czasu, co leczenie podstawowe, ale wymaga jedynie minimalnej kontroli. Jedna kontrola na trzy miesiące jest tutaj najczęstszym podejściem.

Ortodoncja dla dorosłych

Cena aparatu ortodontycznego i koszty leczenia

Leczenie ortodontyczne to zwykle kosztowna procedura. Nie oznacza to jednak, że warto na niej oszczędzać. Jest to bowiem inwestycja, dzięki której można uniknąć wielu nieprzyjemności, a także kosztów związanych z szybszym zużywaniem się zębów. Co więcej, koszty można ograniczać poprzez wybieranie odpowiednich materiałów i technik leczenia. Z tego powodu nie da się wskazać dokładnej kwoty, nawet szacunkowej, jeśli chodzi o prognozowane koszty leczenia.

Dokładniejsze informacje będzie mógł zaoferować ortodonta po rozpoznaniu konkretnego przykładu. Może to być suma z przedziału od 300 do 30.000 złotych, więc wszelkie wyliczenia spekulatywne są z grubsza bezcelowe. Na zmniejszenie kosztu na pewno wpływa bardzo restrykcyjne przestrzeganie zaleceń ortodonty, ponieważ skraca to czas leczenia.