Leczenie ortodontyczne

Piękny uśmiech

Szeroki uśmiech z pięknymi równymi zębami to obraz reklam, gdzie mamy wielkie szczęście i zadowolenie ludzi. W tym wypadku ideał jednak nie będzie jakoś szczególnie trudny do osiągnięcia. Proste oraz lśniące zęby mogą mieć nawet te osoby, którym natura ich nie fundowała. Wystarczy, że na pewien czas założy się aparat. To przede wszystkim skuteczna metoda na pokonanie wad zgryzu. Mogą mieć one różne przyczyny, ale w zdecydowanej większości są to wady nabyte, które powstają w kilku latach życia.

Po co prostować zęby?

Równe uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. To łatwiejsze dbanie o czystość zębów i skuteczniejsza walka z próchnicą czy parodontozą. Leczenie służy zachowaniu zdrowia zębów oraz przyzębia a także stawów skroniowo – żuchwowych. Wyprostowanie zębów umożliwia likwidowanie znacznie albo zmniejszenie wad wymowy. Poza tym idealne rozgryzanie jedzenia sprawia, że trawienie będzie łatwiejsze i układ pokarmowy będzie chroniony przed wieloma chorobami.

Czy dorosły może nosić aparat ortodontyczny?

Nie ma ściśle określonego wieku, gdy będzie można wykonywać takie leczenie. Obecnie zęby można prostować praktycznie w każdym wieku. Współczesne metody pozwalają na skuteczne leczenie osób w każdym wieku a nawet osób starszych. Zdarza się, że pacjenci z tej ostatniej grupy muszą najpierw poprawić zgryz, aby potem zastosować dobre leczenie protetyczne.

Kiedy warto iść na pierwszą wizytę do ortodonty?

Najkrócej można powiedzieć, że trzeba jak najszybciej. Zwykle wstępna ocena zgryzu dokonuje się gdy dziecko będzie miało mniej więcej 2 lata i pełne uzębienie mleczne. Do ortodonty trafiają dzieci, które mają około 8-12 lat. Kierowane mogą być przez pediatrę, laryngologa, stomatologa czy logopedę. Należy z tego skorzystać i udać się na takie leczenie, ponieważ nabyte wady zgryzu mogą się często pojawiać. Przyczyniać się będzie do tego między innymi używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta.

Leczenie zębów

Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego wybrać?

Tutaj decyzję musi podejmować specjalista. W gabinetach do wyboru będziemy mieli aparaty ruchome oraz stałe. Aparat ortodontyczny ruchomy a więc zdejmowany można zdejmować samodzielnie i będzie się go nosić kilkanaście godzin na dobę. Aparat ortodontyczny stały będzie naklejony specjalnym klejem na zęby i nie zdejmuje się go przez cały proces leczenia.

Czy prostowanie zębów boli?

Aparat generuje pewną siłę, a wiec po założeniu zęby mogą nieco boleć. Zwykle dolegliwości nie będą wymagały stosowania leków przeciwbólowych. Wiele osób odczuwa to w czasie jedzenia, że zęby są dużo bardziej wrażliwe.