Leczenie ortodontyczne

6 MITÓW NA TEMAT LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Kilka lat temu dzieci w szkołach śmiały się z metalowych obręczy na zębach rówieśników. Dziś chce je nosić prawie każdy. Mimo tego nadal mamy tutaj kilka mitów, które dotyczą tego tematu.

1. MIT: Leczenie ortodontyczne dorosłych jest nieefektywne.

Nigdy nie będzie za późno na realizowanie tego leczenia. Współcześnie ortodoncja dysponuje szeroką gamą różnorakich rozwiązań, które dają skuteczne efekty leczenia u dzieci i nastolatków. W praktyce leczenie osób pełnoletnich jest takie jak u młodzieży.

2. MIT: W aparacie ortodontycznym nie można się całować.

Aparat nie drażni ust osoby, która go nosi, a więc nie będzie drażnił partnera. Co więcej będzie mocowany na zębach a do całowania wykorzystujemy wargi oraz język.

3. MIT: Noszenie aparatu ortodontycznego jest bardzo bolesne.

Jeśli chodzi o skorygowanie zgryzu konieczna będzie siła, która pozwoli przesuwać zęby. Ich przemieszczenie może powodować jakieś nieprzyjemne odczucia, jednak nie będzie to silny ból. Leczenie aparatami ruchomymi wywołuje niewielki dyskomfort, ponieważ aparat można wyjąc na czas mycia zębów, albo tez przyzwyczaić się można do jego noszenia z czasem. W przypadku stałych aparatów przez kilka dni od założenia będzie się odczuwać pewne dolegliwości bólowe. Nie będzie to jednak zasadą i tak naprawdę u każdego pacjenta może to wyglądać inaczej. Po wizytach kontrolnych mających na celu aktywowanie aparatu również pojawić się może dyskomfort.

Definicja ortodonty

4. MIT: Nosząc aparat nie można jeść twardych i lepkich produktów, nie można żuć gumy.

Decydując się na leczenie ortodontyczne warto wiedzieć, że zalecenia odnośnie diety mają na celu zmniejszyć ryzyko odwapnienia zębów i uszkodzeń aparatu. Spożywanie niektórych produktów będzie utrudnione ale możliwe. Twarde czy też włókniste produkty trzeba oczywiście kroić i jeść je ostrożnie. Ważniejsze od tego co jemy będzie to w jaki sposób jemy.

5. MIT: Aparat ortodontyczny aktywuje bramkę kontrolną na lotnisku.

Aparaty ortodontyczne z reguły nie będą wywoływać efektu magnetycznego. Podobnie jak implanty czy protezy dentystyczne są zbyt małe, by pobudzić czujniki metalu punktów kontrolnych.

6. MIT: Zęby podczas leczenia ortodontycznego bardziej się psują.

Do zębów przyklejone są zamki przez co miejsca te są narażone na zatrzymywanie resztek pokarmu. Nie aparaty będą psuć żeby, ale to że nie mamy odpowiednie wymagającej dbałości higieny jamy ustnej. Dodatkowo jama ustna musi być całkowicie wyleczona, jeśli ortodontyczne leczenie ma być wdrożone. Ma to istotne znaczenie, by zęby były zdrowe.