Ortodoncja – sposób na proste zęby

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która będzie się zajmować korygowaniem prawidłowego ustawienia zębów oraz szczęki. Zęby skrzywione, które do siebie nie pasują trudne w czyszczeniu, są narażone na utratę na skutek próchnicy zębów oraz chorób przyzębia jak i też dodatkowo obciążają mięśnie żwacze. Może to powodować ból głowy a także zespół SSŻ, a także ból szyi, barków czy pleców. Skrzywione lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu zęby mogą mieć niekorzystny wpływ na wygląd. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większa szansa na zachowanie zębów przez całe życie.

Jak sprawdzić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Tylko dentysta albo ortodonta będzie w stanie określić czy pacjent może odnosić korzyści z leczenia ortodontycznego. Na podstawie narzędzi diagnostycznych, które będą obejmować wywiad medyczny i stomatologiczny oraz badanie kliniczne, gipsowe odciski uzębienia oraz badania rentgenowskie ortodonta decyduje czy należy takie właśnie leczenie wdrożyć i będzie mógł również plan tego leczenia przygotować dla każdego pacjenta.

Leczenia ortodontycznego mogą wymagać osoby, u których występują następujące objawy:

- przodozgryz górny, gdzie przednie górne zęby wysunięte są za bardzo do przodu, wystają ponad zębami dolnymi

- wysunięcie żuchwy

– wygląd podobny do buldoga, gdzie zęby dolne są wysunięte zbytnio do przodu a górne cofnięte do tyłu

- zgryz krzyżowy, w którym zęby górne nie zachodzą nieco z przodu zębów dolnych przy normalnym gryzieniu

- zgryz otwarty

– wolna przestrzeń między powierzchniami gryzącymi zębów przednich albo bocznych gdy tylne stykają się ze sobą.

- przemieszczenie linii środkowej, w którym środek zębów górnych nie leży w jednej linii z dolnymi.

- szpary

– przestrzenie albo też odstępy między zębami, które wynikają z utraty zębów lub sytuacja, gdy nie wypełniają jamy ustnej.

- stłoczenie zębów

– gdy zbyt dużo jest zębów i nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym.

Gabinet ortodontyczny

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Mamy wiele różnorakich aparatów stałych jak i tez ruchomych, które są przeznaczone do przemieszczania się zębów, ćwiczenia mięśni czy też wpływania na wzrost szczęk. Urządzenia takie działają przez tworzenie ucisku na zęby oraz szczęki. Skuteczność tutaj będzie uzależniona od tego jak bardzo nasilony jest dany problem. Dlatego odpowiednie dopasowanie leczenia do charakteru problemów to istotny kłopot, który będzie trzeba brać pod uwagę. dzięki temu rzeczywiście będziemy mieli okazję zadbać o swoje uzębienie.