Ortodoncja – sposób na proste zęby

Ortodoncja – sposób na proste zęby

Problemy z ustawieniem zębów to nie tylko kłopot estetyczny, ale także realna trudność w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nieprawidłowa praca zgryzu. Jeśli ma się problem z prawidłowym zgryzem lub taki problem obserwuje się u dziecka, konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza ortodonty.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest specjalizacją w ramach stomatologii, która zajmuje się patologią zgryzu. Mowa tutaj o nieprawidłowym ułożeniu zębów, ich złym kształcie, jak również o zaburzeniach budowy kości żuchwy i szczęki.

Ortodoncja u dzieci

Najlepszym czasem na prowadzenie leczenia ortodontycznego jest okres pomiędzy ósmym a dwunastym rokiem życia dziecka. Rodzic powinien wtedy skonsultować się z ortodontą, jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowe nawyki dziecka (ssanie palca, zgrzytanie zębami), nieprawidłowe zachodzenie szczęki górnej na szczękę dolną, niedomykanie się łuków zębowych, złe ułożenie zębów (zgryz krzyżowy lub żeby źle skierowane), a także problemy z wymową. W tym okresie skuteczne są ćwiczenia oraz aparaty wyjmowane.

Leczenie ortodontyczne u młodzieży i dorosłych

U osób dorosłych i młodzieży starszej do leczenie ortodontycznego wskazaniami są zgrzytanie zębami, złe ułożenie zębów, odsłanianie się ich szyjek, a także bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Czasami też leczenie ortodontyczne musi poprzedzać leczenie protetyczne lub implantologiczne. U osób dorosłych można stosować aparaty wyjmowane, ale standardem są jednak aparaty stałe. Tych ostatnich jest kilka opcji. Najpopularniejsze są aparaty z zamkami metalowymi, ale można też stosować zamki ceramiczne i kryształowe. Nie ma to specjalnego znaczenia dla samego leczenia, ale jest istotne pod względem czysto estetycznym.

Aparaty stałe

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest tak ważne?

Leczenie ortodontyczne nie powinno być odkładane na później, ponieważ w czasie ciągłego wzrostu szczęki dziecka wszystkie istniejące w chwili obecnej problemy będą tylko potęgowane wraz z upływem czasu. Co gorsza, powstawać mogą zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, których potem nie będzie można usunąć. Do tego dochodzi większe ryzyko próchnicy, a nawet kłopoty żołądkowe związane z nieprawidłowym rozdrabnianiem pokarmu.

Podejmując leczenie ortodontyczne należy mieć na uwadze, że jest to długi proces, a pierwsze poważne efekty mogą pojawić się dopiero po roku, przy czym leczenie aparatami stałymi to zazwyczaj działanie z perspektywą kilkuletnią. Proces leczenia aparatami ruchowymi przewidziany jest na zwykle od 18 do 24 miesięcy.