Ortodoncja – sposób na proste zęby

Ortodoncja – na czym polega i czy jest skuteczna?

Wady zgryzu to coraz częściej pojawiające się problemy. Dotyczą osoby w różnym wieku, nie tylko dzieci. Leczenie tego typu pojawia się coraz częściej u osób dorosłych. Czy na pewno wiemy na czym dokładnie polega ortodoncja. Zapewne chciałbyś się ktoś dowiedzieć czy takie leczenie będzie skuteczniejsze, szczególnie, gdy wahamy się czy się na nie decydować. 

Na czym polega ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się wadami zgryzu oraz ich prostowanie. Jednak dziedzina ta cały czas się rozrasta i powiększa swoje działanie. Obecnie do ich zadań należy badanie narządu żucia dziecka w okresie wzrostu i rozwoju oraz zapobieganie zaburzeniom narządu żucia. Leczenie ortodontyczne opierać się będzie na zakładaniu aparatu na zęby, który ma je prostować i tym samym naprawiać zgryz. W takim leczeniu stosuje się metody z wykorzystywaniem ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta.

Etapy leczenia ortodontycznego

Najważniejsza będzie konsultacje ortodontyczna. Lekarz przeprowadza wywiad, znajduje przyczynę problemu. Ewentualnie będzie się starał również usuwać szkodliwe nawyki pacjenta. Następnie pobiera wycinki żuchwy i szczęki. Na ich podstawie będzie dobierał aparat i będzie mógł proponować dobre propozycje. Kolejnym etapem jest już konkretne przygotowanie leczenia. Po otrzymaniu modli szczęki oraz żuchwy pacjenta możliwe będzie omówienie szczegółów. Dobranie odpowiedniego aparatu przedstawienie kosztów i długości leczenia to wszystko musi być solidnie przygotowane, tak by rzeczywiście pacjent miał dobrze przygotowane propozycje.

Poprawa zgryzu

Czy leczenie ortodontyczne jest skuteczne?

Jak najbardziej, ale mamy tutaj jeden warunek. Prowadzone musi być pod okiem specjalisty. Tylko leczenie odpowiednio dobrane i dobrze prowadzone będzie gwarantowało dobry wynik. Mamy wiele gabinetów stomatologicznych, które takie właśnie usługi będą proponować. Nie wolno robić tego samodzielnie, ponieważ w ten sposób możemy tak naprawdę doprowadzić do jeszcze większych problemów i rzeczywiście powinniśmy na to uważać.

Jednocześnie jest to takie leczenie, które musi być prowadzone, jeśli problemy ze zgryzem występują, ponieważ w innym przypadku nie będzie można sobie z tym poradzić i tak naprawdę możemy mieć także problemy z jedzeniem. Powinno więc nam szczególnie zależeć na tym, by tych problemów skutecznie unikać i szukać rozwiązania, gdy się pojawią.